mail unicampaniaunicampania webcerca

    Janet GATES

    Insegnamento di LINGUA INGLESE

    Corso di laurea in FISIOTERAPIA (ABILITANTE ALLA PROFESSIONE SANITARIA DI FISIOTERAPISTA)

    SSD: L-LIN/12

    CFU: 2,00

    ORE PER UNITÀ DIDATTICA: 24,00

    Periodo di Erogazione: Secondo Semestre

    Italiano

    Lingua di insegnamento

    Inglese

    Contenuti

    Lo studio universitario
    Funzioni del corpo umano
    Sostanze chimiche, i composti e le miscele
    L’anatomia del tronco
    I batteri e virus
    La salute e la nutrizione
    La visita medica
    La storia dell’Aspirina

    Testi di riferimento

    Tutto il materiale del corso è stato redatto dal docente ed è acquistabile in fascicoli fotocopiati da un rivenditore locale.

    Obiettivi formativi

    L’insegnamento si prefigge di facilitare: lo sviluppo delle abilità di lettura e di ascolto attraverso la comprensione di testi tecnici inerenti alla pratica medica;
    l'acquisizione di uno specifico lessico e di forme grammaticali adatte ad esprimere il contesto medico professionale.

    Prerequisiti

    Livello di inglese A1+ (CEFR)

    Metodologie didattiche

    Tutte le lezioni si svolge con “l’Approccio Comunicativo” attraverso lezioni frontali, integrando spiegazione del docente, esercitazioni individuali (lettura, esercizi grammaticali o lessici) ed esercitazioni in coppia/piccoli gruppi (produzione orale). Il docente è disponibile per eventuali consultazioni durante un tutoraggio settimanale.

    Metodi di valutazione

    Svolgimento di un test scritto intercorso
    Svolgimento di un test finale (sui contenuti dell'intero corso). La prova scritta dura un ora e viene svolto in un aula universitaria. E’ prevista una combinazione di diverse tipologie (es. lettura dei brani con domanda a risposta multipla/vero/falso/sulla comprensione del testo, gap-filling/scelta multipla/ abbinare le frasi per la forma del verbo o espressioni lessicali).
    Non è consentito consultare vocabolari o materiali didattici durante la prova.

    Esito : idoneo/non idoneo 2 crediti

    Programma del corso

    Grammatica:
    Present simple tense
    Present continuous tense
    Past simple tense
    Passive forms
    Question formation and short answers
    Modal verbs: will, can, should, must
    Comparative and superlative adjectives
    Adverbs of frequency
    Common conjunctions and linkers
    Giving advice
    Instructions and requests
    Lessico : tecnico inerenti alla medicina (vedi contenuto sopra).
    Abilità: comprensione del testo, analisi del testo, comprensione e produzione orale.Poichè il contenuto linguistico è integrato, non è assegnato CFU/suddivisioni ore a ciascuno obbiettivo o parte della programma. Tuttavia, l’esame scritta è divisa in parte uguale approssimativamente tra contenuto grammaticale, lessicale e comprensione dei testi.

    English

    Teaching language

    English

    Contents

    University study and Student life
    Functions of the human body
    Elements, compounds and mixtures
    Gross anatomy of the trunk
    Bacteria and viruses
    Health and nutrition
    Instructions to patients
    The History of aspirin

    Textbook and course materials

    Course materials are written specifically by the teacher and are available spiral bound from a local shop.

    Course objectives

    Teaching focuses on :the development of reading skills and liostening skills to comprehend basic technical and non-technical texts related to the work of a health professional; l the acquisition of vocabulary and grammatical forms typical of simple scientific texts.

    Prerequisites

    A1+ (CEFR) level of English

    Teaching methods

    All lessons are conducted using the Communicative Approach via plenary sessions integrating teacher explanation, individual practice (reading, grammar and vocabulary exercises) and oral practice in pairs or small groups. The course teacher is available for a weekly tutorial.

    Evaluation methods

    Mid course written test
    Final written test (based on course content). The test lasts one hour and is held in a university classroom. There are a variety of task types: gap-filling/sentence completion/matching of grammatical and lexical items, reading comprehension and True/false or multiple choice answers. Use of a dictionary or course materials is not permitted.
    Grade- Pass /Fail 2 credits

    Course Syllabus

    Grammar and functions:
    Present simple tense
    Present continuous tense
    Past simple tense
    Passive forms
    Question formation and short answers
    Modal verbs: will, can, should, must
    Comparative and superlative adjectives
    Adverbs of frequency
    Common conjunctions and linkers
    Giving advice and instructions and making requests
    Vocabulary: technical (see topics in content) and non-technical English.
    Skills: reading comprehension, text analysis, listening comprehension, speaking and pronunciation. Course content is integrated so neither credits not classroom hours are specifically allocated to the objectives. However, there is an approximately equal allocation of grammatical, lexical and comprehension tasks in the exam

    facebook logoinstagram buttonyoutube logotype